Demogrāfijas veicināšanai - sociālās iemaksas māmiņām

Latvijas mājsaimniecību sadalījums pēc to demogrāfiskā tipa liecina, ka šobrīd mūsu valstī ir vien nedaudz vairāk par 27% mājsaimniecību, kurās ir viens un vairāk bērnu. Jautājums par demogrāfijas uzlabošanu jau ilgāku laiku ir viens no Demogrāfijas lietu centra uzdevumiem.

Kā viens no veidiem demogrāfijas uzlabošanā tiek minēta sociālo iemaksu veikšana vecākiem (biežāk māmiņām), kuras pavada laiku mājās, kopjot un audzinot mazu bērnu. 

 ruupeejas2.jpg

Lai māmiņām par bērnu kopšanas laiku nodrošinātu atbilstošu pensijas apmēru, papildu nauda no budžeta nav nepieciešama, ir vajadzīga tikai politiskā griba, jo nepieciešamās sociālās iemaksas māmiņu pensijām nodrošinātu no speciālā budžeta, šorīt intervijā Latvijas Radio norādīja ministru prezidenta padomnieks demogrāfijas jautājumos Imants Parādnieks.

Viņš atzina, ka iepriekš jaunās valdības veidošanas process bija ļoti trausls, tādēļ, iespējams, pietrūka politiskās gribas un uzstājības risināt šo jautājumu. Parādnieka turpmākās ieceres demogrāfijas jautājumu jomā ir mājokļu programma jaunajiem vecākiem, arī pašvaldību līdzfinansējums privātajiem bērnudārziem, auklītēm vai vecākiem pašiem, kopjot bērnu līdz trīs gadu vecumam.

Visu raidījumu klausies ŠEIT

Salīdzinājumam interesanta ir statistika par mājdzīvniekiem (suņiem un kaķiem) mājsaimniecībās.

 ruupeejas.jpg