Jau 10 000 ģimenes visā Latvijā izmantojušas valsts atbalstu mājokļa iegādei

Attīstības finanšu institūcija ALTUM mājokļu garantiju programmā ģimenēm ar bērniem piešķīrusi jau 10 tūkstošus garantiju. Tādējādi visā Latvijā jau 10 tūkstoši ģimeņu ir izmantojušas valsts atbalstu hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas nodrošināšanai. Ar ALTUM garantijas palīdzību komercbankas ģimenēm, kurās ir kopumā vairāk nekā 14 tūkstoši bērnu, nekustamā īpašuma iegādei ir piešķīrušas kredītus 630,90 miljonu eiro apmērā.

Desmit tūkstošā garantija piešķirta šā gada novembra beigās Swedbank izsniegtam aizdevumam ģimenei ar 3 bērniem. Ģimeņe iegādājusies mājokli daudzdzīvokļu namā vienā no Rīgas mikrorajoniem par summu aptuveni 42 tūkstoši eiro. Pateicoties garantijai, kas bija 7980 eiro jeb 20% apmērā no aizdevuma summas, ģimene mājokli varēja iegādāties ar pirmo iemaksu 2100 eiro jeb 5% no kopējās aizdevuma summas.

 

Atbalstu izmanto ģimenes visā Latvijā – vidējā garantija, kas līdz šim saņemta mājokļa iegādei, ir 7,1 tūkstotis eiro, savukārt vidējais aizdevums, ko ir piešķīrusi banka, ir 63 tūkstoši eiro. Valsts atbalstu izmanto ģimenes visā Latvijā, proporcionāli lielākais galvojumu skaits ir Rīgā un Pierīgā (67% garantiju), kam seko ģimenes Vidzemē (15%), Kurzemē (9%), Zemgalē (7%) un Latgalē (3%). No 10 000 ģimenēm, kas līdz šim ar valsts atbalstu tikušas pie sava mājokļa, 61% gadījumu aizdevums ir piešķirts ģimenei, kurā šobrīd aug viens bērns, 35% ģimeņu ir ar diviem bērniem, savukārt 7% ģimenēs ir trīs vai vairāk bērni.

 

Inese Zīle, ALTUM valdes locekle:

“Nemainīgi augstais pieprasījums pēc mājokļu garantijām apliecina, ka šis finanšu instruments labi palīdz risināt aktuālo hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas nodrošināšanas problēmu un paplašina mājokļu pieejamību ģimenēm ar bērniem visā Latvijā, vienlaikus sekmīgi piesaistot finansējumu no privātā tirgus. Kopš 2015. gada kopējais valsts finansējums šai programmai ir 19 miljoni eiro, kas ļāvuši mums izsniegt garantijas par kopējo apjomu 70,6 miljoni eiro. Vēl teju desmitkārt lielāka ir summa, ko komercbankas izsniegušas hipotekārajos aizdevumos, proti, vairāk nekā 630 miljoni eiro. Būtiski, ka vairāk nekā 50% no šogad pirmajā pusgadā komercbankās hipotekārajos aizdevumos izsniegtā finansējuma, ir piešķirti ar ALTUM garantijas palīdzību gan ģimenēm ar bērniem, gan jaunajiem speciālistiem. Novērtējam valsts sniegto finansējumu šai programmai un mūsu sadarbības partneru – komercbanku – aktivitāti, piedaloties šīs valsts atbalsta programmas īstenošanā.”

 

ALTUM mājokļu galvojumu programmā piedalās sešas komercbankas – Citadele, SEB banka, Swedbank, Luminor, BlueOrange, un kopš šā gada novembra – Privatbank.

Plašāka informācija par ALTUM Mājokļu galvojumu programmu ģimenēm ar bērniem pieejama šeit.

 

Foto: Shutterstock.com