Vai 9. un 12. klašu skolēnu vecākiem pienākas brīvdiena izlaiduma dienā?

Vai Darba likuma norma, kas paredz iespēju izmantot vienu papildus brīvdienu, lai šajā dienā apmeklētu bērna izlaidumu, ir piemērojama arī tad, ja bērns ir 9. vai 12. klases absolvents.

Valsts Darba inspekcijas Konsultatīvā centra pārstāve skaidro, ka tiesības uz papildatvaļinājuma dienu ir darbiniekam, kuram ir bērns vecumā līdz 14 gadiem ieskaitot. Ja bērnam ir 15 gadu, Darba likums neparedz papildatvaļinājuma dienu.

Papildu brīvdienu piešķiršanu darba devējs var noteikt darba kārtības noteikumos, vai piešķirt darbiniekam savstarpēji vienojoties.

 

Labklājības ministrijā atgādina, ka brīvu, apmaksātu dienu izlaidumā, vienalga, vai tas ir dārziņa vai skolas izlaidums, var saņemt ikviens strādājošs vecāks. To paredz Darba likuma 151 pants, kas nosaka, ka papildus atvaļinājuma diena pienākas ikvienam, kam ir bērni. Tiem, kas strādā publiskajā sektorā, Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums ļauj pieteikt apmaksātu atvaļinājuma dienu tieši izlaiduma svinībām.

Likums par publiskajā sektorā strādājošo atalgojumu nosaka, ka institūcija tai piešķirto finanšu līdzekļu ietvaros darbiniekam paredz vienu apmaksātu brīvdienu pirmajā skolas dienā, ja bērns uzsāk mācības pirmajā, otrajā, trešajā vai ceturtajā klasē un vienu apmaksātu brīvdienu izlaiduma dienā, ja izglītības iestādi absolvē darbinieka bērns vai pati amatpersona.

Foto: Shutterstock.com